e
sv

Alo’nun Hikâyesi

avatar

Fatih Güngör

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzün en etkili iletişim kaynakları arasında olan telefon, icadı ve hikâyesi ile birlikte pek çok kişiyi etkilemeyi başarmıştır.

1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından icat edilen telefon günümüze kadar pek çok hikâyesi ile birlikte oldukça modern bir şekilde ulaşmayı başarmıştır. Akıllı telefonların hatta tabletlerin atası olan 1876 yılında üretilen ilk telefon hikâyesi ile birlikte de pek çok kişiyi hayran bırakmayı başarmıştır. Telefonun icadının yanı sıra her açılışta kullanmış olduğumuz ve adeta bir kod haline gelen Alo kelimesinin de oldukça ilginç bir hikâyesi bulunmaktadır. Sizlerde Alo kelimesinin ve ilk telefonun hikâyesini merak ediyorsanız yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Alo’nun hikayesinden bahsedeceğiz.

Alo’nun Hikâyesi

Telefonun icadı ile başlayan Alo kelimesinin hikâyesi günümüzde pek çok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen bir konu haline gelmiştir. Telefonu icat etmesi ile birlikte ilk hattı sevgilisinin evine çeken Amerikalı mucit, telefonun çalması ile birlikte arayanın sevgilisi olduğunu bilmekteydi. Sevgilisinin adı ise oldukça uzun olan Allessandra Lolita Oswaldo olmakla birlikte zamanla sevgilisinin adını kısaltarak hitap etmeye başlamıştır. Çalışmalar uzadıkça Graham Bell sevgilinin adını oldukça kısaltarak iki heceli bir ad bulmuştur. Bu sefer telefon çaldığında “ALO” olarak hitap eden Gram Bell çalışmalarının da sonuna yaklaşmıştır.

Çalışmalarını oldukça yoğunlaştıran Gram Bell, telefon hattını tüm kente yaymaya karar verdi. Gecesini gündüzüne katarak çalışan Gram Bell, sevgilisini de ihmal etmeye devam ediyordu. Zamanla ilgisizlikten bunalan Allessandra Lolita Oswaldo, Graham Bell’i terk etmiştir. Kentin tümüne telefon hattını yaymayı başaran Graham Bell ise sevgilisinin kendisini bir gün arayacağını düşünerek telefonun başından ayrılmamıştır.

Her Telefon Çalmasında Alo Söyleniyor

Graham Bell tarafından 1876 yılında icat edilen telefon kente yayılması ile birlikte pek çok kente de aktarılmıştır. Graham Bell yaymış olduğu bu telefon hattı denemelerinde her telefonu çaldığında ALO olarak açması ile birlikte bu kısaltma adeta ulaşım kodu olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Geçmişten günümüze telefonların nasıl değiştiği, modernleştiği ve yenilendiğini hepimiz görmekteyiz. Fakat değişmeyen tek şey telefonun açılışında Graham Bell’in sevgilisi olan Allessandra Lolita Oswaldo’nun kısaltması ALO kelimesini kullanmamızdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.